0
Planlama mühendisi olmak ve saha tecrübesi ?

Açık 1 Cevaplar 453 Gösterim
Merhabalar,

Uzun zamandır merak ettiğim bir konu var ve etrafımda bulunan insanlardan da pek net cevaplar alamadığım için sizlere de bir soruyum dedim.Yaklaşık 5 aydır teknik ofiste çalışıyorum(Metraj, Hakediş vs) ve saha tecrübem pek yok.Planlama mühendisi olmak istediğim için saha tecrübemin olmaması  ileride ne derece de sıkıntı yaratabilir bana?Olmazsa olmaz mıdır?Değilse de bir dezavantaj olmaması için ne yapabilirim?

 

Şimdiden teşekkürler,

1 cevap

0
Merhaba,

Maalesef ülkemizde planlama kendi başına bir disiplin olarak algılanamamaktadır. İşin içinden gelmeyen planlamacılar için sadece "operatörlük yaptığı" için kınanmaktadır. Aslında ülkemizde mevcut proje yönetim stratejileri yöneticilerin vizyonlarıyla paralel bir şekilde gelişmektedir. Burada planlama mühendisinden beklenti  biraz daha fazla olduğu için yapılan işin fiili tecrübesine hakimiyet de isteniyor. Kesinlikle bu bir artı mıdır? Evet artıdır. Ancak zorunluluk olmamalıdır. Çünkü planlanacak iş kalemleri ve bağlantıları onu yapacak kişinin stratejik kararlarına bağlıdır.

Düşünsenize bir  planlama mühendisi proje müdürü'ne gidiyor  ve diyor ki; "Şefim sana bir iş programı yaptım. Bunu sahada tatbik edeceksiniz." Şimdi hemen diyeceksiniz "Ee proje müdürü en azından bir gözden geçiriyor". Evet bu tarz proje yöneticileri en azından bir ucundan planlamaya bulaşarak bir adım atmış oluyor. Ancak ciddi bir uygulama planı için ekip çalışması şarttır. Ekseriyetle multi-disiplinli  işlerde bir planlama yapılmaktadır. Ancak sadece bir alanda mezun olmuş planlamacıdan bütün disiplinleri bir potada eritmesini beklemek ne kadar doğrudur tartışılır.

Sonuç olarak fiili iş tecrübeli planlama mühendisi iyidir. Ancak şart olmamalıdır. Aksi halde bu sefer planlamanın kalitesi de düşebilir. Çünkü tecrübesine inandığım bazı arkadaşların planlama tekniklerinden uzak olduğuna da şahitlik etmişimdir.  Ülkemizde proje yönetim vizyonu geliştikçe bu  yaklaşımlar da değişecektir.

Mesud
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
...