0
Profesyonel bir iş programı nasıl hazırlanır?

Açık 1 Cevaplar 2300 Gösterim
Herkese Merhabalar,
Ülkemizde inşaat sektöründe gördüğüm kadarıyla genel olarak profesyonel manada planlama yapılmıyor. O yüzden yerleşmiş bir planlama kültürü yok. Hatta bu işi doğru dürüst bilen bir proje müdürü çok az anladığım kadarıyla. Yüzeysel ve göstermelik bir iş programı yapılıyor, ona da büyük olasılıkla asla uyulmuyor. Ben şunu öğrenmek istiyorum. Profesyonel ve gerçekçi, uygulanabilirliği yüksek ve makul bir iş programı nasış hazırlanır? Mesela hangi aktiviteye ne kadar süre verileceği göz kararı değil de hesaplamalara dayalı olarak nasıl hesaplanır? Yani özetle, alaylı değil de mektepli bir iş programı nasıl hazırlanır, madde madde hangi aşamalardan oluşur, sırasıyla neler yapılır, bu işin algoritması nedir bunu öğrenmek istiyorum. Planlama konusunda uzman, MBA, PMP ünvanına sahip üst düzey yöneticiler bu işi nasıl yapıyorlar? Bütün süreci tek başlarına mı planlıyorlar? Yoksa diğer disiplinlerden de yardım alıyorlar mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

1 cevap

0
Merhaba,

Öncelikle şunu söyleyebilirim tespitleriniz çok doğru. Maalesef ülkemizde plana programa inanan ve onunla birlikte hareket eden proje yöneticisi çok az. Hatta yok denebilecek kadar. Yalnız bu noktaya gelmesinde iki sebep var. Birincisi planlamanın fonksiyonalitesinin idrak edilmemiş olması. İkincisi sizin de dediğiniz gibi zahmetli olması.Yani hesaplara dayanan bir uygulama planı hazırlamanın zor gelmesi. Aslında sıkıntının büyüğü kusursuz bir programın hazırlanması değil, prgramın güncellenmesini eksik olmasından kaynaklanıyor. Hepimiz projelerin şartlarının ne kadar değişken olduğunu biliriz. Bu değişkenlikler güncellenen programlara aksettirilmezse en iyi programı hazırlasanız da programdan istediğiniz raporları çıkaramazsınız. Çünkü realite başka bir yöne gitmiştir, program bir başka yöne.

Disiplinler konusunda düşünceniz doğrudur. Çünkü her işin stratejisi o işi yönetene aittir. Proje müdürü de dahil olmak üzere eğer o işin disiplininden eğitimi ve tecrübesi yoksa, disiplin içi planlara karışmamalıdır. Ancak multi disiplinli çalışmaları birbirleri arasındaki ilişkilendirmede söz sahibi olmalıdır. Orkestra şefi gibi prje ekibinin ahengini ayarlamalıdır. Aslında bir nevi iletişim kopukluklarını gidermek de diyebiliriz :)

Esas itibariyle sorunuza şöyle cevap vermek isterim. Sıklıkla makalelerimde de yazmaya çalışıyorum. Bizdeki planlamaya yaklaşım tarzı bu şekilde olduktan sonra Henry Gantt mezarından çıkıp uygulama planı hazırlasa, iki günde şantiyede makaraya alırlar :)

Saygılarımla
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
2Yorumlar
(360 puan) tarafından yorumlandı
Cevabınız için teşekkürler mesut bey. Peki bana özet bir planlama algoritması yazabilir misiniz? Aktivitelerimi oluşturdum, kaynaklarımı atadım. Peki aktivite sürelerini profesyonel olarak nasıl hesaplıyoruz? Örneğin 5000 m2 boya imalatım var. Bu işe ne kadar süre vereceğimi nasıl hesaplıyorum? Birim m2'ye gereken süreler hep standart mıdır, yoksa projeye ve projenin bulunduğu ülkeye özgü müdür? Eğer elde mevcut birim adamsaat değerleri yoksa bu verileri nereden elde edebiliriz? Bununla ilgili faydalanabileceğim bir kitap, bir kaynak var mı?
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
İş süreçlerini etkileyen pek çok parametre vardır. İşin miktarı, işçiliğin hızı (işçiden işiçiğe değişiyor malumunuz) ..vs Ancak bütün bunlar bizim hedef koymamız için engel olmamalı. Çeşitli dokümanlar bu konuda vardır. Ancak hepsi en nihayetinde sadece bir tahmindir. En hızlıca ulaşabileceğiniz tahmini birim iş sürelerine planningplanet.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Biraz dağınık kayıtlardır.
http://www.planningplanet.com/wiki/422384/rates-norms-durations
Bunun dışında başka kayıtlara da ulaşmak mümkündür. Araştırmak lazım. Ancak benim kişisel tavsiyem beklenen iş gücünü ilgili kısmın şefi ile yazılmalıdır. Bu konuda tecrübe esastır. Ancak bu şekilde işbirliğine yatkın şefler kolay kolay bulunmamaktadır. Bu da biraz şans meselesi.
Bunun temel sebebi proje yönetim ekiplerinin kendilerini baskı altında tutacağını düşünmesidir. Tamamiyle yanlış bir düşüncedir. Bu tahmin bizi bir miktar iş gerçekleştikçe, işin tamamı için ne kadar iş gücü gerektiğini söyleyecektir.

Saygılarımla
...