1
MS Project'te aktivitelerin gerçekleşen kaynak harcamalarını nereden giriyoruz?

Açık 1 Cevaplar 297 Gösterim
Merhabalar,
MS Project'te gerçekleşen kaynak harcamalarını nereden giriyoruz? Yani bir başka deyişle, Primavera'da Store Period Performance seçeneğinden yaptığımız actual unitleri girme işlemini MS Project'te hangi menüden, hangi sekmesen giriyoruz? Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese şimdiden iyi bayramlar...

1 cevap

0
Merhaba,

Ms Project'te resource usage ekranında istediğiniz dönemleri "actual work"lerin direkt üzerine işleyebilirsiniz. Bu konuda ms project primaveraya göre daha kolay işlenebiliyor.

Saygılarımla

Mesud
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
5Yorumlar
(360 puan) tarafından yorumlandı
Mesud bey,
Ben de dediğiniz şekilde yapıyorum ancak kaynak harcamalarını girdiğim zaman, aktivitenin fiili ilerleme yüzdesi de değişiyor. Bunun olmasını istemiyorum. Örneğin primaverada Schedule yağtıktan sonra kaynak kullanımlarını girip Store Period Performance diyoruz ve girdiğimiz actual resource usage'lardan aktivitenin fiili ilerlemesi etkilenmiyor. Fakat ms projectte Schedule yaptıktan sonra actual kaynak girişi yaptığım zaman fiziksel ilerleme değişiyor. Bunun olmaması için ne  yapmamız lazım? Asıl sorun bu aslında. Saygılarımla
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Bu konu da benim uyguladığım iki çözüm oldu. Birincisi "physical % complete" kolonunu seçerek kaynakdan bağımsız yüzde yazmam. Çünk bu normal tamamlanmalardaki gibi etkilenmiyor. (% completion ve % work completion gibi değl)

Bir diğerini de resourcedan bağımsız olarak tanımladığım 2 kolonda yüzde tamamlanmaları hesaplatmam olmuştur. Ms projectte de primavera daki gibi global change yapmak mümkün. 2 kolondan bir tanesine % ağırlıklarını yazıp., diğerine aktivite başına biten yüzdeleriyle çarparak yazdırmam olmuştu. Burada da kaynak kullanılması problem olmayacaktır.

Aklıma gelen çözümler şimdilik bu kadar.

Saygılarımla
Mesud
(360 puan) tarafından yorumlandı
Mesud bey, iki kolon açmaktan kastınız nedir? Açıkçası tam anlayamadım söylediklerinizi. Ms project arayüzüne göre tarif edebilir misiniz? Bir de bu sorunun Effort Driven seçeneğinin seçili olması ile de alakası var mıdır?
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Yani kullanıcı tanımlı kolonlar.(kolon eklerken görmüşsünüzdür, text, number falan ..)  Direkt adını siz koyuyorsunuz.  Bu arada effort driven ile herhangi bir ilgilisi yok.
(360 puan) tarafından yorumlandı
Teşekkürler Mesud bey, iyi çalışmalar
...