0
Primavera P6 da (Start to Start) Bağlantılı Sonu Açık Aktivite

Açık 1 Cevaplar 559 Gösterim
Bir aktivitenin "start to start" ilişkisi mevcut ise sonu açık aktivite olmaması için doğru uygulama nedir ?

Örneğin ; 1. kat kolon demir montajına başladıktan 2 gün sonra kolon kalıp montajına, kalıp montajına başladıktan 2 gün sonra da beton dökümüne başlamak istiyorum.

Kalıp için Demir montajı SS + 2 dendiğinde kalıp imalatı aktivitesi

Beton için Kalıp imalatı SS + 2 dendiğinde beton imalatı aktivitesinin sonu açık kalmakta.

Kalıp imalatı demir montajı başladıktan 2 gün sonra başlayacak ve verilen imalat süresinde devam edecek. Ancak demir montajı esnasında çıkacak herhangi bir aksaklıkta kalıp imalatı  SS+2 bağlantısı nedeniyle hiç bir problem yokmuş gibi kalıp imalatına devam edip bitirecek. Oysaki demirdeki aksamanın da kalıba etki etmesi gerekmekte.

Benzer şekilde, duvar imalatları başladıktan 10 gün sonra sıvaya başlatmak istediğimizde aynı problem söz konusu olmakta. SS+10 bağlantısı yapıldığında sıva imalatı duvar imalatı tamamlansın tamamlanmasın sıvayı yapması gereken sürede tamamlamakta.

Değerli yorumlarınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap

0
Merhaba,

Bu tarz durumlarda aktivitelerinize birden fazla bağlantı yaparak işin realitedeki durumunu daha iyi yansıtabilirsiniz. Örneğin kalıp işlerinizi hem demire ss+2 bağladıktan sonra hem de betona ff olarak bağlayabilirsiniz. Yani kalıp tamamlanmadan beton dökülemiyeceği için böyle bir bağlantınız abes kaçmaz. Ancak başlangıçta kalıp ile beton arasındaki bağlantı etkili olmayacaktır. Sizin de dediğiniz gibi herhangi bir terslik durumunda betonun tamamlanması sürekli ertelenecektir.

Saygılarımla

Mesud
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
4Yorumlar
(120 puan) tarafından yorumlandı
Mesud Bey merhaba,
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Eğer mümkün ise cevabınızı biraz daha detaylandıra bilirseniz çok mutlu olurum. Verdiğiniz örnekteki gibi kalıp işlerini hem demire ss+2 bağladıktan sonra betona da ff olarak bağlandığında kalıp için sorun ortadan kalmış gibi görünmekte. Ancak bağlantı mantığını oluşturmakta zorlandığım bölüm bu durumda söz konusu bu kalıp imalatının beton ile bağlantısını belirlemek oluyor.
Beton için kolon kalıp imalatına başladıktan 2 gün sonra betona başla şeklinde bir bağlantı kurmak istediğimde, beton imalatı için kalıp ss+2  olarak bağladığımda  öncesinde aynı beton aktivitesinin kalıp aktivitesini tanımlarken beton ff bağlantısı yapılmış olması herhangi bir problem çıkartmazmı? Beton için kalıptan 2 gün sonra başlama şartı vermiş oluyoruz ancak kalıp imalatını da öncesinde beton bitişine ff ile bağlamış oluyoruz.
Bu türlü start to start başlayan bağlantılar için finish to finish bağlantısı ile aktivitenin sonlandırılabileceği gibi doğruluğundan çok emin olamadığım bir iki öneri okumuştum. Özetle şu tarif edilmişti ; kalıp için demir ss+2 yapılmış ise aktiviteye aynı zamanda kalıp ff+2 bağlantısı tanımlanmalı. Bir başka örnek duvar sıvası için bağlantı şu şekilde verilmişti ; sıva imalatı için "duvar ss+10 ve duvar ff+10"
Bu türlü çözüm ile ilgili olarak sizinde yorum ve önerinizi alabilirsem çok sevinirim. Tabi öncelikle bağlantı mantığını kafamda oturtmakta zorlandığım FS olmayan aynı kata ait birbirini takip eden kolon demir,kalıp ve beton imalatlarıyla ilgili çözüm önerinizi imkan varsa küçük bir örnek eşliğinde aktarmanızı isterim.

Değerli yorumlarınız için şimdiden tekrar teşekkür ederim.
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Rica ederim. Verdiğiniz örnek de tam benim anlatmaya çalıştığım gibi bir örnektir. Size küçük bir örnek vereyim. Duvarcı sıvacı örneğiniz güzel bir örnektir bu konuda. Okuduğunuz öneri primavera için geçerli olan bir öneridir. Ancak ms projectte aynısını yapamazsınız. Eğer bir aktiviteyi diğerine ardıl olarak bir kere bağladıysanız, başka tip bir bağlantıda bir daha bağlıyamazsınız. (Ms projecttin azizliği)

Örneğimize dönecek olursak Diyelim 3 günlük duvar işimiz var. Biraz abartalım 4 günlükte sıva işimiz olsun. Sıvacı ss+1 başladığında toplamda 5 günlük bir iş olmuş olur. Eğer ben duvarı sıvaya ff olarak bir daha bağlarsam, sıva işinin durumu değişmez. Çünkü onun pozisyonunu ss+1 olan bağlantı belirler. Diyelim duvar işi aksadı işin bir günlük kısmı 1 hafta bekledi. İşte o zaman ff bağlantı devreye girer. Sıva işini de öteler. Buradaki ön koşul sıralamasına göre konumlanır.
(120 puan) tarafından yorumlandı
tarafından düzenlendi
Mesud Bey merhaba,
Yorumunuz ve cevabınız için tekrar teşekkür ederim. İş programı için primavera kullanıyorum ve bağlantılarımı, okuduğum öneriyi sizinde onay vermeniz sonrasında önerideki gibi revize ettim. ss+3 olarak başlattığım her aktiviteyi ff+3 olarak tekrar bağlantı yaptım. Güncellemeleri girdikten sonra program doğru çalışmış görünüyor. Bütün aktiviteler gecikmelere göre ötelenmiş durumda.
Tecrübeleriniz doğrultusunda sizin de konuyla ilgili fikrinizi almak isterim. İş programını hazırlarken bu türlü sorunların önüne geçebilmek için imalatları mümkün olduğunca bölge olarak veya aks olarak parçalayıp aktiviteleri elden geldikçe FS bağlantı şekliyle bağlayıp, SS türü bağlantıdan kaçınmanın daha doğru olduğundan bahsedilmekte. Sizde bu doğrultudamı düşünüyorsunuz ?
Teşekkür ederim.
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Doğan Bey Merhaba,

Öncelikle soru sorduğunuzu çok geç farketmişim. Özür dilerim. Bahsettiğiniz yaklaşım doğrudur. Nitelikli bir planlama bu tarz yaklaşımlar ile hazırlanabiliyor. AMa hazırlaması oldukça zordur. İşverenine bağlı olarak bu tarzda hazırlamak zorunda da kalınabiliyor.

Saygılarımla
Mesud
...