0
Planlama mühendisliği

Açık 2 Cevaplar 453 Gösterim
Benim sorum biraz işin psikolojik yönü ile ilgili olacak. Bir kaç yerde planlama mühendisliği için orkestra şefi gibidir , herkes onunla kontak kurar, başını kaşıyacak vakti olmaz, eve dahi pc yi götürmek zorundadır gibi yorumlar okudum. İşi yapan arkadaşlara sormak istediğim planlama ve programla haşır neşir olmak keyifli mi ve yoğun insan ilişkileri bu tadı almanıza mani oluyor mu...ve özellikle bizim ülkemizde ve şantiyelerimizde uygulanabilirliği nasıl?

2 Cevaplar

1
Merhaba,

Bu soruya tek kişinin cevap vermesi doğru olmaz. Çünkü her mesleki yaş aralığında farklı farklı lezzetler alınabiliyor. O nedenle lütfen benden sonra yazanlar olursa sevinirim. Ben kendi kişisel tecrübelerimden yola çıkarak birşeyler yazmak istiyorum. Planlamaya geçişim bundan 10 yıl evvel inşaat mühendisliği mesleğimin 6. yılında oldu. Planlama mühendisliğinin ilk 3 yılında projelerde kendimi yalnız hissettim. Planlama batılı firmaların projelerinde sıklıkla kullanılıyordu. Ancak ülkemizde yeni yeni gelişiyordu. (Halen de devam ediyor.) O yıllarda soru soracak pek kimseyi bulamıyordum. Benim şansım kitabımın girişinde atıfta bulunduğum iki proje müdürü ile tanışmamla değişti. (Cumhur Nalcıoğlu ve Murat Güven)

Çünkü planlama'nın ne olduğunu bilen (bir yandanda planlamaya saygı duyan) proje müdürü sayısı o yıllarda çok azdı. Bir takım bilgilerimi geliştirmemde büyük katkıları oldu. Onlar da proje sıkıntıya girdiğinde gerildiler, sıkıntılar yaşadılar ama hiç bir zaman yaptığım işe saygılarını kaybetmediler. Bu benim işimden soğumamı engelledi. (Allah'tan herkese böyle amirler dilerim. Bu arada şunu da dile getireyim, yanlış anlaşılma olmasın bu kişiler oldukça sert ve otoriter yöneticilerdir.)

Dediğim gibi soru soracak sınırlı sayıda insan olması bazen işimden soğutsa da, bu konuda yaptığım araştırmalar sayesinde keyif almaya başladım. (Zaten bu web sitesini kurmamın temel amacı bu yalnızlıkları paylaşmaktı.) Planlamacılığımın ilerleyen yıllarında bahsettiğiniz yoğunluğu daha çok yaşamaya başladım. Tecrübe arttıkça proje müdürlerinin beklentisi de artıyor. Bu beraberinde saygıyı da getiriyor. O nedenle yeni gelen her sorumluluk iş yükünü getirse de, bundan kaçmamak lazım. Neyse bende hikaye çok. Birazda arkadaşlar yazısn. Herkese kolay gelsin..

Saygılarımla
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
tarafından düzenlendi
1
planlama mühendisliği tam aksne diğer teknik ofis ve saha işlerine göre rahattır, daha keyiflidir. planlamak ve süreci izlemek gerçekten keyif verici bir iş. hele işin sadece planlama değil aynı zamanda maliyet kontrol kısmının da içindeysen, zaten esas olayın yani zaman ve paranın içindesin demektir. bu nedenle oldukça da önemli bir pozisyon

 

Aykut Özdemir

İnşaat Mühendisi

http://www.aykutozdemir.com.tr
(200 puan) tarafından cevaplandı
...