2
Türk inşaat sektöründe gerçek anlamda planlama yapanlar bunu nasıl yapıyorlar

Açık 2 Cevaplar 741 Gösterim
Merhabalar,
Ben kendi çabamla primavera ve MS Project öğrenmeye çalışıyorum. Şimdiye kadar "sözüm ona" planlama mühendisi olarak çalıştığım hiçbir firmada kaynak atama yapıldığını, benden planlanan maliyet, gerçekleşen maliyet vs. istendiğini de görmedim. Açıkçası merak ediyorum, Türk inşaat sektöründe bunu gerçekten yapan firmalar var mı? Eğer yapıyorlarsa imalatlara kaynak olarak ne atıyorlar? Mesela ben hiç bir firmada kalkıp da alçı sıva imalatına kaynak olarak 1000 torba alçı sıva, 3000 adamsaat alçısıva işçiliği gibi kaynak atandığını zannetmiyorum. Peki kurumsal firmalarda planlama departmanlarında çalışan arkadaşlar bu imalatlara kaynak olarak neleri atıyorlar? Planlanan ve gerçekleşen maliyetleri raporlamak için programa hangi verileri giriyorlar? Gerçekten öğrenmek için çok uğraşıyorum, videolardan, forumlardan çabalıyorum ama bu işin nasıl yapıldığını bir türlü tam anlamıyla kavrayamadım. Bana kaynak ataması yapılmış bir iş programı örneği gönderebilecek olan var mı arkadaşlar? Başka türlü ben bu işi çözemeyeceğim galiba...

2 Cevaplar

1
Merhaba,

İnşallah bu konu üzerine benim dışımda da birşey yazan çıkar diye umut ederek başlayayım. Planlama alanına başladığım yıldan bu yana benzer konular benim de kafamı kurcalayıp durmuştur. Bende de  kendi ulaştığım alanın dışında hep işlerin kitabına uygun yapıldığını zannederdim. Kurumsal firmalara geçtiğimde uygulama olarak çok büyük farklılıklarla karşılaşmadım, değişen bir iki nokta haricinde. Bu değişiklik şirketin ihtiyaçlarına göre vizyonu biraz daha gelişmiş planlama yöneticisinin özverisi dışında başka birşeyden kaynaklanmamaktadır. Buralarda da çalışırken yabancı firmalara özenirdim. Kesin daha doğru yapıyorlar derdim. Şu anda yabancı bir firmada bu konu üzerine yönetici olarak çalışmaktayım. Dışarıdan bakıldığında ne güzel istediğini yapabilirmiş gibi görünsemde, proje arkadaşlarınızın buna yatkınlığı yoksa yapacağınız planlama asgari düzeye düşüyor. Günün sonunda sadece gantt chart tablom var diye sevinebilir hale geliyorsunuz. İşler boka sarmadıkça kimsenin dikkate almadığı tablonuzda oynayıp durursunuz.

(Bu arada şu anki programımız kaynak yüklü, ancak bu kaynak sadece ve sadece iş ilerlemesini öngördüğümüz ağırlıklardan başka birşey değil. Sırf bu yüzden ek olarak excelde tablolar hazırlıyoruz.)

Özetle şunu söyleyebilirim. Çalıştığımız yerlerde planlama kalitesi sırasıyla;

1- Müşterinin takip etme becerisi (ve kalitesi)'ne

2-Çalıştığımız firmanın takip etme kurumsallığına

3-Proje yöneticisi ve ekibinin planlama konusu yatkınlığına

4-Planlamacı olarak bizlerin kalitesine

bağlıdır.

Bu maddelerden herhangi birinin eksikliğinde planlama konusunda tatmin edici sonuç almak çok zor olur. Herşey olduğu kadarıyla yürür gider.

Saygılarımla

Mesud
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
4Yorumlar
(360 puan) tarafından yorumlandı
Cevabınız için teşekkür ederim Mesut Bey. Peki bahsettiğiniz kaynak atanmış iş programlarından rica etsem bana birer örnek (.XER ve .MPP formatında) gönderebilir misiniz? Tutorial videolarından izleyip öğrenmeye çalışıyorum ama herşey havada kalıyor. Primavera'da olsun, MS Project'te olsun, neyin nasıl yapıldığını %90 bildiğim halde şuan sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi hissediyorum. celikev@msn.com mail adresim. İyi çalışmalar...
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Rica ededrim. Size bir çalışma gönderdim. Ancak şunu belirtmeliyim ki, alacağınız her program ilgili projedeki duruma göre şekillenmiş olacak. Yani mutlak bir doğru hiçbir zaman olmayacak. Beraber çalıştığım bir italyan planlama müdürünün  bana bir sözü vardı. Tekbildiğim gelecek öldükten sonra 1,5 mt toprağın altında yatacağımdır. :)

Kolay gelsin ...
(100 puan) tarafından yorumlandı
Mesut bey , zahmet olmazsa bana da örnek (.XER) göndermeniz mümkün mü?

akyildizi@gmail.com
(250 puan) tarafından yorumlandı
Mesut bey, bizede örnek bir çalışma gönderebilirmisiniz, teşekkürler. ahmetselimasi@gmail.com
0
merhabalar

 

öncelikle örnek projeleri bana da ulaştırabilir misiniz :)

 

a.ozdemir2281 at hotmail com tr

 

ayrıca ufak birşey ben de söylemek isterim; zaman ve maliyet planlama ve takibi kalitesi, ms project ve primaveranın aktif kullanımı ile doğru orantılı olarak ilişkilendirilmemlidir. Ben de şuana kadar çalıştıgım firmalarda görmedim. ancak çevremde, planlama konusunda oldukça etkin ve başarılı departmanları olan firmalarda çalışan arkadaşlarm var. Onlarda primavera gibi programlarda adamsaat takibini ve buna göre  iş programı takibini yapıyorlar. ancak maliyet takibinin bu programlar üzerinde aktif yapılabileceğine açıkcası pek inanmıyorum.

Bu programlar tüm sektörlere hitap etmektedir. Yazılımda, kaynak olarak bir mühendis bir de pc vb. donanımlar eklenir ve maliyet takibi yapılabilir. Ancak inşaat gibi kompleks işlerde dediğiniz gibi çimentonun, alçıpanın tek tek girilmesi imkansızdır. Belki o işin toplam maliyeti girilip, yüzdesel olarak takip edilebilir işin ilerleyişine göre ki bu da yanlış sonuçlar verir.

Bu programlar arayüz olarak inşaat maliyetlerini planlayıp takip etmeye bence elverişli değiller o nedenle. Maliyet takipleri excelde yapılıyor. Tabir-i caizse evirip çevirmeye, süzüp filtrelemeye,girip çıkarmaya yani züerinde oynamaya ve takip edilebilir formata sokmaya çok daha müsait arayüzü var excel programının. Şuan çalıştıgım işte maliet takibini gayet başarılı yürüttüğümüze inanıyorum ancak ms projecti aktif kullanmıyoruz mesela.

Ancak excel de, adamsaat bazlı fiziksel ilerleme takibi için yeteri değil. Benim için ms project ve primabera orada devreye giriyor açıkcsaı. Yani özetle adamsaat bazlı ilerleyiş takibi için planlama programları ancak bütçe takibi için excel diyorum

 

teşekkürler

 

Aykut ÖZDEMİR

İnşaat Mühendisi

http://yapisor.com/user/İnşaat+Mühendisi
(200 puan) tarafından cevaplandı
1Yorumlar
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Kesinlikle iş pratiğe geldiğinde excel kaçınılmaz oluyor. Benim de şu ana kadar çalıştığım firmalarda proje kontrol planlama ve maliyet yönetimi farklı farklı platformlarla takip edildi. Sadece data date'den sonraki maliyet tahminlerinin eğrisi planlama üzerinden çıkartılan eğrilerl ile paralellik gösterecek biçimde nakit beklentilerini çıkarmışızdır.

Zaten pek çoğumuz bu nedenle excel üzerinde allame-i cihan olmuşuzdur. Maalesef planlama ve proje kontrol programlarının cost'a bakan tarafları biraz güdük kalmakta. Bu çok enteresan bir durum. ERP programlarında da bir o kadar maliyet kontrol, gelir gider durumları kontrol altına alınsa da, planlama programlarıyla entegrasyonu konusunda vuslata ermiş bir şirket ben de görmedim.

Ben bu konuda sıkıntının beşeri olduğunu düşünüyorum. Çünkü beklentilerin standartlaşması için programların son kullanıcıları için (memurundan amirine) basitleştirilmiş arayüzlere ihtiyaçları var. Aksi halde excel bu işin tek çözüm noktası oluyor.
...