1
Klasik ama - PRIMAVERA mı MS PROJECT mi?

Açık 3 Cevaplar 3251 Gösterim
Merhabalar,

Başlıkta da yazdığım gibi çoğunuza klasik gelecek ama; soruyu, inşaat sektörünün içinde olan ve planlama mühendisi pozisyonunda aktif görev yapan mühendis arkadaşların aşağıdaki sorular/kriterler ışığında cevaplamasını umuyorum:

 - Teorik olarak değil pratik olarak doğru ve hızlı çözümler için hangisi (Yani planlamayı yaptım demek için değil, yapılan planlama sonucunda çıkan verilerin doğruluğu ve kullanılabilirliği anlamında)

 - Bu işi ciddiye alan firmalarda kullanılan program daha çok hangisi

- Öğrenilebilirliği ve kolay kullanılabilirliği anlamında

- Türkiye'de sektörde daha işe yarar olması anlamında

- Yaptığınız işin/planlamanın sonunda ürettiğiniz sonuçların sahada ve ofiste kullanılabilirliği anlamında

- Yaptığınız işin/planlamanın sonunda ürettiğiniz sonuçların mesleki tatmini anlamında

- Başkaca karşılaştırma kriterleri de eklenebilir elbette. Özellikle ülkemizdeki firmalar ve projeler ışığında... ???

3 Cevaplar

2
Aslına bakılırsa tam teşekküllü uygulandığında ms project de primavera kadar etkili olabiliyor. Kişisel tercihim ihale hazırlık aşamasında ms project. Proje takibi sırasında primavera'dır. Primavera rijit yapısı biraz insan hata payını düşürüyor.

Ciddiye alan firmalarda en çok primavera kullanlıyor. Hatta bu konuda istatistiki kayıtlar bile var. Özellikle yurtdışındaki yabancı firmalarda tercih ediliyor.

Öğrenim ve kullanım kolaylığı açısından bakıldığında ms project açık ara önde gider. Ancak dediğim gibi planlamayı içselleştirememiş kullanıcı için çok risklidir. Bana bir takım çalışmalar gelir ms projectte hazırladık primavera yapar mısın diye. Hazırlanan programlarda planlama mantığına aykırı pek çok nokta görürüm.  Bu açıdan ms project tehlikeli olabiliyor. Sonuç itibariyle yanlış yönlendirme söz konusu.

Türkiye'de programdan önce planlamayı tartışmak lazım. Firmaların genel yaklaşımı "işveren istedi yapıyoruz" olduğunda, ne yaparsanız yapın sadece kişisel tatminden öteye geçemezsiniz. Adam buradan çıkan datayı umursamıyorsa, sadece işverenin  memnuniyeti açısından bakıyorsa yapacak birşey kalmıyor.  Yani işveren planlamandan memnun ise patronunda senden memnun oluyor. Maalesef acı ama çok gerçek bir duygumdur. Eğer bir yerde planlanan program ekip halinde hazırlanıp takip ediliyorsa o noktada bir parça tatmin duygusu yaşanabiliyor.

Yaşadığım tecrübenin kısa özeti gibi oldu. Diğer arkadaşlarda yazarlarsa sevinirim.
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
3

Merhaba,

Klasik olsa da guzel bir soru. Sordugunuz sirayla kendimce yanitlamaya calisayim:

 

  • Oncelikle bu iki program ne yapiyor diye sormak lazim. Basitce bir baslangic tarihi seciyor, calisma takvimi ayarliyor ve aktivitelerimizi ekliyoruz. Bu aktivitelerin surelerini ve birbirleri ile iliskilerini de girdigimiz zaman Critical Path Method ile bize bitis zamanini ve aktivitelerin tarihsel siralamasini veriyor her iki program da. (Bu kisimda kaynak ve maliyet takibi ve ileri duzey kisimlari atlayalim.)

Buraya kadarki surecte “Teorik olarak değil pratik olarak doğru ve hızlı çözümler” dediginiz seyin programla degil planlamayi olusturan verilerinin gercekciligi ile alakasi oldugunu dusunuyorum.

 

  • Bu isin ciddiye alinmasi genellikle kontrat sarti ile saglandigi ve genelde de bu tarz isteklerin oldugu kontratlar Amerika menseli isler oldugu icin Primavera P6 diyebiliriz diye dusunuyorum.
  • Kesinlikle MS Project. Yillardir MS Office kullanmis olmamiz bunun en buyuk sebebi. Primavera P6 ise server tabanli calistigi icin calisma mantigi baslangicta biraz farkli gelecektir.

Ancak nadiren de olsa bazi durumlarda P6’nin Project’ten daha Pratik oldugunu dusunuyorum ama bunlar program secim kararinda rol oynayacak buyuklukte kistaslar degil bence.

  • Her iki program da ayni ise yariyor.Ilk soruya bakabilirsiniz.
  • Bence dogru kullanim sonucu cikan degerlerin saha ile tutarliligi oldugunda her iki program da ayni mesleki tatmini veriyor smiley
  • Bence fiyat onemli bir kriter. P6’nin egitimi de lisansi da daha pahali diye biliyorum.
  • P6’nin ustun taraflarini Microsoft son yillarda cikardigi Project Server ile kapatacaktir (hatta kapatmistir) diye dusunuyorum acikcasi. Benim sektorde gordugum genel bir istek olarak planlama programlarindaki verinin ERP’ye destek olabilmesi… Sanirim bu konuda her iki program da cok eksik su anda…

Bu vesile ile ilk yazimi da yazdigim bu forumun olusumu icin Mesut beye ve emegi gecenlere tesekkur ederim.

 

(530 puan) tarafından cevaplandı
1Yorumlar
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Rica ederim Özgür Bey. Yazılarınızın devamını bekleriz.....
1
Her ikisini de Project ve Primavera kullanan ve hatta Asta Power project de kullanmış biri olarak aslında ortak mantık hepsin de çok benzer ancak yiğidin yoğurt yiyişi misali birbirlerinden ayrılabiliyorlar programı hazırladıktan sonra ilerleme giriş aşamaları da birbirlerinden farklı he bu arada hepsinden bir tutam kullanmışlığım olsa da ki hala primavera-ms project-tilos kullanmaya devam eden biri olarak sürekli yeni bir özellik öğrenme deneyimimden yola çıkarak hangi programla ne kadar derine inerseniz o orantıda hakim oluyorsunuz ve hangisiyle uğraştıysanız en fazla o size daha yakın gelebiliyor bildiğim kadarıyla fiyat açısından Ms project daha çok tercih ediliyor çünkü misal idareye iş yapıyorsanız idareye de 10 paket program lisansı almanız gerekebiliyor ve haliyle aradaki yadsınamayacak fiyat farkları sizi ms projecte yönlendirebiliyor.

Özgür Bey in değindiği ve Mesud Bey in de bahsettiği gibi programların hazırlanması ve ne kadar bu programları aktif kullanabildiğimiz en önemli olan ve  ERP sistemlerinde muhasebe mali konular ile aslında bütçe hazırlığında etkin rol oynaması bu konudaki eksiklerin giderilmesi ve olmazsa olmaz bir kıstas haline gelmesini sağlatmamız da çok önemli.
(660 puan) tarafından cevaplandı
...