0
inşaat mühendisliği son sınıf öğrencisiyim planlama mühendisliğine ağırlık vermek istiyorum bu alanda çalışan arkadaşlar bilgilendirebilir misiniz?

Açık 1 Cevaplar 437 Gösterim
iş olanakları ,yaklaşık maaşları ne kadardır, planlama olarak sadece primavera yı kullanmasını öğrenmek planlamacı olmak için yeter koşul mudur, bu işi yapan arkadaşlar beni bilgilendirirse çok sevinirim çünkü mezun olmaya yakın hangi alana yöneleceğimi bilemiyorum.

1 cevap

0
Merhaba,

Son zamanlarda projelerin yönetiminde  planlamaya verilen değer önceki zamanlara göre nispeten arttığı için gözde bir alan oldu. Maaşlar oldukça değişkenlik gösterir. Girilen şirketin klası çok önemlidir. O yüzden net şu maaşla başlar demek çok zordur. Primavera ya da ms project bilmekten kasıt sadece operatörlük ise kesinlikle yeterli değildir.

Burada önemli konu planlamayı yaparken kullanılan program ne olursa olsun, yapılacak işin zaman ve maliyet modelinin program üzerinde kurgulanmasıdır. Bunu yapamadıktan sonra program bilgisi çok birşey ifade etmeyecektir. Her uzmanlık alanında olduğu gibi burada da istikrar çok önemlidir. Çünkü ilk tecrübede (planlama mühendisi pozisyonu denk gelirse. Şahsen diplomadan 5 sene sonra planlama işi denk geldi) büyük sıkıntılar çekilir. Eğer destekleyen bir proje ekibinde çalışıyorsanız iş bir kat daha zor olmaya başlar. Destekten kastım sizin yapacağınız iş değil, ekip arkadaşlarıyla aranızdaki bilgi akışıdır. Eğer bu aşamada yılmaz ve planlamayı daha çok içselleştirirseniz, başka fırsatlarla da karşılaşabilirsiniz.
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
...