0
Ms Project - Primavera wbs total satırları arasındaki rakamsal farklılıklar

Açık 1 Cevaplar 278 Gösterim

örnk ekran görüntüsü (ms project - fiili süre hk)

Selamlar

Aynı projeyi hem primaverada hemde ms project te işleyelim ve aynı data tarihinde güncelleme yapalım. Primavera ile Ms Project teki wbs total satırlarında değerler (kolon başındaki) schdule sonrası farklı oluyor. Özellikle fiili süre ve kalan süre değerleri yakın ama farklı rakamlar içeriyor. Takvimsel ilerlemeleri baz alıyorum. Her ikisindede haftada 7 iş günü kabul ediyorum. Ama orjinal süreler, başlangıç ve bitiş tarihleri aynı olmasına rağmen fiili süre ve buna bağlı olarak kalan süre (takvimsel) primaverada net görülürken, Ms Project te biraz sapmış olarak (min. 3-5 gün) görüyorum. Yani aynı sonuca ulaşamıyorum. Bunun sebebini merak etmiştim?

Birde Ms project te, primaveradaki "duration % complete" kolonunu bulamıyorum?

Saygılar

1 cevap

0

Merhabalar,

Sorunuzu tam anlamadım ama, 

Edit --> User Preferences --> Time Units .... Duration Format kısmında Decimals 1 veya 2 yaparsanız, primavera'da da süreler (duration) ondalıklı sayıya dönecektir.

İyi çalışmalar 

(870 puan) tarafından cevaplandı
6Yorumlar
(120 puan) tarafından yorumlandı
İlettim Mesud Bey, soru kısmına, basit bir örnek üzerinden göstermek istedim. Farklı bölgelerdeki inşaatların, genel merkez için hazırlanmış bir iş programı özelliğinde.
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Ercan Bey,

Actual süre ms projectte biraz komplike. Bu konuda primavera'yı daha çok seviyorum. Dümdüz çalışıyor. Ms projectte % completion konusunda duration completion ve fiziksel completion daha kafa karıştırıcı. Özellikle data date sürüklenince hesaplama mantığı değişiyor. Dikkat ettiyseniz primaverada actual start verdikten sonra data date'i nereye sürüklerseniz sürükleyin actual iş lineer bir biçimde dağılıyor. Ms projectte ise bu % belli bir süre sonra split edilmiş gibi oluyor. Bu biraz süresinin anlaşılmasında zorluk çıkarıyor. Tüm mesele bu.
(120 puan) tarafından yorumlandı
Doğrudur, ben bunu formülizasyon ile düzelttim ama sürekli formül girmek Ms Project in kullanışlılığını ve basitliğini olumsuz etkiliyor bence (primaveraya göre). Formül konusu ve kapsamıda ayrı bir konu. Sizin bu konuda da bilgilendirme yapacağınızı umuyorum. Belki makrolarla da belirli düzeltmeler yapılabilir ama o konuda hiç bilgim yok. Birşey söyleyemem.
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Maalesef Ms project tarafını aktif iş hayatımda sadece ihale zamanlarında ya da küçük işler için (taşeronlara verilecek programları kastediyorum) kullandım. Büyük executive programları hep primavera ile takip etmek zorunda kaldım. Ancak şunu söyleyebilirim. Formüllerinizi hangi platformda girdiğinizi bilemiyorm ama ms project içinde de bu formulüzasyonları (primaveradaki global changede olduğu gibi) yapabilirsiniz. Belki bu size bir miktar hız katabilir çok makroya bulaşmadan.
(120 puan) tarafından yorumlandı
Haklısınız. Bu arada, yerli ve profesyonel olarak sosyal medyadan bu konularda bilgi paylaşımı yapan olarak ilk sizi gördüm. Bu bakımdan çalışmalarınız çok değerli bence. Birçok konuda faydalandım. Birçok meslektaş arkadaşımında faydalanacağına inanıyorum. Bu vesileyle teşekkürlerimi sunar, başarılarınızın devamını dilerim.
...