0
Hedef iş programı oluşturulurken veya actual ilerlemeler girilirken, endirekt işçiliklerin primavera'da nereye girilmesi gerekiyor?

Açık 1 Cevaplar 489 Gösterim
Herkese merhabalar,

Hedef iş programı oluşturulurken veya sahadaki actual ilerlemeler girilirken, günlük puantajda  yer alan endirekt işçiliklerin primavera'da nereye girilmesi gerekiyor? Gerçekleşen kaynak harcamaları girilirken bunlar dikkate alınıyor mu? Örneğin, şantiye teknik ofis personelinin harcamış olduğu adamsaatlerin nereye girilmesi gerekiyor? Genel giderlerde mi gösterilmesi lazım?

1 cevap

1
Merhaba,

Endirekt maliyetlerini çok farklı şekillerde simule edebilirsiniz. Proje başlığının  altına wbs summary tipte bir aktivite ekleyip içine kaynak atayabilir, ya da endirekt maliyetlerinizi göstermek için bir wbs açıp altına proje müdürü, şantiye şefi, ..vs. aktiviteler yazıp, düşünülen maaşları kaynak(veya harcama) olarak koyabilirsiniz. Buradaki temel husus takip edilebilir olmasıdır. Gerçekleşmeleri birebir işleyebilecek bir ekibiniz varsa, ne kadar detaylandırırsanız o kadar iyi olur. Ancak sisteme size ulaşan muhasebe kayıtlarını girebiliyorsanız, ve bu kayıtlar size topluca geliyorsa bu derece detaylandırmanın bir anlamı olmuyor. Yani işin özü planlamak kadar, takip içinde efor sarfedersek bir anlamı oluyor.
(12.8k puan) tarafından cevaplandı
3Yorumlar
(360 puan) tarafından yorumlandı
Cevabınız için teşekkürler, iyi çalışmalar
(360 puan) tarafından yorumlandı
Bu arada aklıma takılan bir konu daha var. Muhasebeden gelen kayıtlar, günlük gelen beton döküm metrajları vs. resource kısmında günü gününe mi girilir yoksa data date gününde arşivlendiği klasörden çıkartılıp toptan mı girilir? Günü gününe girmek gibi bir imkanımız var mı bu verileri? Saygılar
(12.8k puan) tarafından yorumlandı
Veri güncellemede kurulan sisteme bağlıdır. Eğer kullanıcı rahat veri girişi yapabildiği bir arayüze sahipse, günlük girebilir. Bu bize güncel rapor çekebileceğimiz bir veritabanına sahip olduğumuzu gösterir. Ancak realiteye bakacak olursak muhasebe kayıtları teknik ofise geldiği gibi aktarılmıyor. Bildiğim kadarıyla kdv bildirimi her ayın 24'ü ya da 25'i gibiydi. Yani gelen faturaları gayri resmi olarak sisteminize işleseniz bile  raporlarınızda bir takım tutarsızlıklar olabilir. Bu yönetimin gözünde güvenilmez rapor damgası yemeye yol açabilir. Tehlikeli bir durum. Çünkü denetlendiği için muhasebe raporları doğru bir nirengi noktası olarak algılanır.

Raporunuzu aylık yayınlamak gerekir. Ancak ay sonuna hazır olabilmek için günü gününe yapabileceğiniz işlem gelen faturaları iş programınızdaki aktivitelere dağıtabilmektir. (Genelde kurulan cost control sistemlerinin patladığı noktadır). Bu şekilde faturaları iş programındaki biten ve devam eden aktivitelerinize dağıttığınızda başarılı bir maliyet raporu hazırlamış oluruz.
...